نیتروژن مایع خوراکی کاربرد بسیار وسیعی در صنعت غذا دارد ، چه مصرف آن در آشپزی رستورانها و چه کاربرد آن در صنایع تولید بستنی بسیار زیاد است .نیتروژن مایع خوراکی در صنایع غذایی

نیتروژن مایع خوراکی چیست ؟

از نظر علمی ، نیتروژن مایع ازت بی رنگ و بی بو است که در حالت مایع در کمترین دما قرار دارد. هوا فشرده شده و گرم می شود تا زمانی که حالت گاز به شکل مایع تبدیل شود. یک فرآیند صنعتی به نام تقطیر برای تولید نیتروژن مایع استفاده می شود.

یکی از بارزترین ویژگی های نیتروژن مایع این است که به سرعت یخ می زند و بنابراین معمولاً برای تهیه بستنی استفاده می شود. این ماده همچنین یکی از معدود مواد شیمیایی است که به راحتی قابل ذخیره سازی و انتقال از مکانی به مکان دیگر است.

خرید نیتروژن مایع  از صنایع گازی پرستلی

نیتروژن مایع خوراکی

کاربردهای آشپزی ازت مایع

به دلیل حمل و نقل و در دسترس بودن مناسب ، ازت مایع در بسیاری از آماده سازی های آشپزی استفاده می شود. گاستروونومی مولکولی یکی از حوزه هایی است که در آن استفاده از نیتروژن مایع به وفور یافت می شود. چه دسرهای خوشمزه و چه کوکتل های فانتزی باشد ، بسیاری از رستوران ها را پیدا خواهید کرد که با ایجاد دود ابری سفیدی غذا را برای شما سرو می کنند ، تا به غذا یا نوشیدنی شما جاوه جالبی ببخشد. بستنی های ازته ای ، شاید یکی از عجیب ترین فرآیندهای تولید مواد غذایی باشد. از آنجا که نیتروژن مایع بسیار سرد است ، می تواند به راحتی مواد غذایی را فوراً منجمد کند و بنابراین از آن برای تهیه بستنی هایی استفاده می شود ، که دارای بافت مخملی تر از بستنی هایی هستند که با استفاده از دستگاه های سنتی ساخته می شوند. علاوه بر این ، مواد غذایی منجمد بسته بندی شده از نیتروژن مایع برای حفظ طراوت مواد استفاده می کند.

وقتی در صنایع غذایی کار می کنید ، اولویت اول شما ایمنی مواد غذایی است. به منظور تازه نگه داشتن غذا و مواد غذایی و عاری از باکتری ، در فرآیند بسته بندی ازت از نیتروژن مایع خوراکی استفاده می شود. برای اطمینان از اینکه محصول شما تازه و آماده به مقصد برسد ، می توانید از یک ژنراتور تولید ازت Peak Gas Generation برای حفظ کیفیت محصول غذایی استفاده کنید.

بسته بندی اتمسفر اصلاح شده (MAP) فرآیند پختن مواد غذایی با نیتروژن برای افزایش ماندگاری محصولات غذایی تازه است. MAP به شما کمک می کند که با حذف اکسیژن و پر کردن فضا از نیتروژن تا حد ممکن غذا تازه باقی بماند . با بسته بندی نیتروژن از اکسیداسیون و رشد باکتری جلوگیری می شود.

وقتی اکسیژن وجود داشته باشد ، آسیب زیادی به غذای شما و مواد تشکیل دهنده می زند و می تواند محصول را کهنه و کپک زده کند. هرچه حضور اکسیژن بیشتر باشد ، غذا سریعتر تجزیه می شود . به همین دلیل است که غذا برای افزایش عمر در یخچال یا فریزر نگهداری می شود زیرا این امر روند کند شدن را کاهش میدهد. با اندودسازی مواد غذایی فاسدشدنی (مانند نان / سالاد / گوشت / سبزیجات) با نیتروژن مایع خوراکی ( نیتروژن با گرید غذایی ) ، شرکت شما توانایی افزایش فواصل و زمان توزیع و ماندگاری طولانی را دارا خواهد بود. ژنراتور نیتروژن Peak Gas Generation یک منبع نیتروژن با درجه یکسان غذایی برای MAP تهیه می کند.

محیطی که غذای شما در آن تولید می شود ازنظر کنترل کیفیت بسیار مهم است. تاسیسات شما به یک محیط تمیز ، خشک و بی اثر نیاز دارد ، که مولد گاز نیتروژن i-Flow شما را فراهم کند. با استفاده از نیتروژن فشرده برای فرآیند بسته بندی مواد غذایی ، خطر افزودن رطوبت ناخواسته به محصول و چرخه تولید شما کاهش می یابد. این موضوع کمک می کند تا حداقل احتمال آلودگی باکتریایی حفظ شود. ژنراتورهای ازت همچنین زیرساختی تمیز و استریل در اختیار شما قرار می دهند که خطر آلودگی متقاطع را که می تواند بر رنگ ، بو یا طعم محصول غذایی شما تأثیر بگذارد ، کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: ساختار مخازن مایعات کرایوژنیک ( اکسیژن و نیتروژن مایع ) 

مولد ازت مایع

مولد نیتروژن

i-Flow

مقرون به صرفه ترین روش استفاده از MAP تولید مولد نیتروژن i-Flow از Peak Gas Generation است. یک مولد نیتروژن i-Flow می تواند بیش از 4000 لیتر در دقیقه (7،212 SCFH) گاز نیتروژن تمیز و خشک با خلوص 5٪ تا 99.9995٪ (خلوص فوق العاده بالا N2) تولید کند. i-Flow همچنین قابل ارتقا بوده ، به جای اینکه بخواهید سیستم جدیدی بخرید یا درصورتیکه افزایش تقاضا داشته باشید ، و تعداد تحویل سیلندر را افزایش دهید ، می توانید ستون های بیشتری به سیستم i-Flow اضافه کرده تا امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد. i-Flow نه تنها قادر به تأمین نیازهای گسترده و متنوع تأمین نیتروژن است ، بلکه می تواند به شرکت ها در بهبود کارایی تولید ، کاهش هزینه ها و دستیابی به اهداف پایداری محیط زیست کمک کند.

تغییر منبع نیتروژن تاسیسات شما به یک تولید کننده نیتروژن در محل نه تنها پایداری خوبی را تامین میکند ، بلکه با محافظت از غذای تولیدی شما نیز به سود شرکت شما می افزاید. ارائه محصولات غذایی با ماندگاری بیشتر به مشتریان با هزینه کمتر برای صنعت تولید شما می تواند در افزایش اعتبار شما در بازار بسیار مفید باشد.

نیتروژن گرید غذایی یا نیتروژن مایع خوراکی ، بصورت گازی یا مایع ، برای کاربردهای غذایی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد: اندودسازی ، ذخیره سازی فضای کنترل شده ، بسته بندی اتمسفر اصلاح شده (MAP) ، پاشش ، انجماد و خنک سازی غذا و بخور دانه ها. در قالب مایع برودتی یا کرایوژنیک ، نیتروژن مایع اغلب به اختصار “LIN” نامیده می شود . نیتروژن همراه با دی اکسیدکربن (CO2) و اکسیژن برای کاربردهای بسته بندی اتمسفر اصلاح شده بکار می رود (MAP). پس نتیجه میگیریم هنگامی که در ترکیب با دمای پایین استفاده می شود ، معمولاً یک روش بسیار موثر برای افزایش ماندگاری مواد غذایی است.

گازهای اصلی مورد استفاده در کاربردهای Modified Atmosphere Packaging ) MAP) شامل دی اکسید کربن ، نیتروژن و اکسیژن هستند. این گازها یا به تنهایی یا به صورت ترکیبی استفاده میشوند. خصوصیات گاز و اثر متقابل گازها با مواد غذایی ، به عنوان مثال حلالیت در مواد غذایی ، باید هنگام انتخاب ترکیب گازی یا گاز مورد توجه قرار گیرد.

دی اکسیدکربن (CO2) ، نیتروژن (N2) و اکسیژن (O2) را به همراه سایر گازهای مجاز مواد غذایی به عنوان گازهای جداگانه در سیلندرهای تحت فشار بالا و همچنین مایعات موجود در مخازن عایق شده برای مخلوط کردن بعدی در دستگاه بسته بندی و پیش ساخته تامین میشود.

نیتروژن و اکسیژن از هوای جوی جدا شده و دی اکسید کربن از چاه های طبیعی گرفته می شود یا به عنوان محصول جانبی فرآیندهای تخمیر یا تولید آمونیاک جذب می شود. به عنوان مثال ، گاهی اوقات ممکن است تولید نیتروژن در محل خط تولید  با استفاده از جذب نوسان فشار (PSA) یا یک غشاء گیاه نفوذ پذیر تولید شود.

همچنین گازها برای خنک سازی و انجماد به شکل مایع از جمله نیتروژن مایع (LIN) ، دی اکسید کربن مایع (LIC) و دی اکسید کربن در حالت جامد به عنوان برف (یخ خشک) قابل ارئه هستند .

بیشتر بخوانید: اکسیژن مایع بیمارستانی و کاربردهای آن

نیتروژن مایع چقدر ایمن است؟

نیتروژن مایع چقدر ایمن است؟

نیتروژن مایع ممکن است جدیدترین عنصر مورد استفاده در پخت و پز مدرن باشد ، اما آیا ایمن است یا باید نگران باشیم؟ در سال 2012 ، پروفسور پیتر برهم از دانشکده فیزیک دانشگاه بریستول نظر خود را در مورد استفاده از نیتروژن مایع پس از تحقیقات بسیار به اشتراک گذاشت . به گفته وی ، نیتروژن یک گاز بی ضرر است که در دمای بسیار کمی خنک می شود و به شکل مایع در می آید. نیتروژن مایع فوق العاده سرد است و بنابراین لازم است اقدامات ایمنی مناسبی در هنگام دست زدن به آن انجام شود زیرا باعث ایجاد سرمازدگی و سوختگی های برودتی می شود مانند اثرات بخار یا روغن داغ. وی همچنین پیشنهاد کرد که هرگز نباید نیتروژن مایع را بلعید و اگر ظرف شما با آن سرو شده است ، صبر کنید تا قبل از مصرف مایع ، همه بخار شود.

ما از دکتر آنجو سود متخصص تغذیه مستقر در بنگلور خواستیم که همین مورد را روشن کند. او به ما گفت ، “نیتروژن مایع یک مایع بی اثر است ، که آن را بسیار پایدار می کند. از جنبه شیمی ، نیازی به الکترون ندارد تا خود را تکمیل کند. بنابراین ، با مواد موجود در ظرف یا نوشیدنی که مخلوط می شود تداخلی ندارد.  با این حال ، مقدار اضافه شده شما باید مطابق با قوانین و دستورالعمل های استفاده از آن باشد که بی خطر است. هنگامی که مایع تبخیر شد و دوباره به گاز نیتروژن تبدیل شد ، ممکن است به شما آسیب نرساند اما شما هرگز نباید آن را مصرف کنید. دکتر Tapasya Mundhra متخصص تغذیه مستقر در دهلی اضافه می کند ، “نیتروژن مایع در صورت استفاده ناآگاهانه می تواند ناامن باشد ، اما اگر با روش صحیح از آن استفاده کنید ، ممکن است هیچ آسیبی نداشته باشد. بنابراین ، سرآشپزها و سرورهای رستوران ها باید به خوبی در مورد استفاده و اثرات نیتروژن مایع آگاه باشند. “

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *