تولید اکسیژن مایع

مهم ترین چیز در تولید اکسیژن مایع گاز اکسیژن (oxygen Gas) است که یکی از عناصر شیمیایی در جدول شیمیایی است که نشان شیمیایی آن ( O ) و عدد اتمی آن 8 است. این گاز از نظر جرمی، پس از هیدروژن و هلیوم، سومین عنصر فراوان کیهان است .

گاز اکسیژن یکی از عناصر فراوان روی کره زمین است نه تنها یک پنجم جو زمین را تشکیل می دهد بلکه به طور گسترده در ترکیبات پوسته زمین مانند آب(  89 % ) و اکسید معدنی ترکیب شده است. اغلب جرم تشکیل دهنده موجودات زنده ، از اکسیژن است ، چرا که بدن جانوران به طور عمده از آب تشکیل شده است و اکسیژن عنصر اصلی سازنده آب است.

اکسیژن 21 % جو زمین را تشکیل می دهد. اگرچه این عنصر حیاتی با خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد خود در برآورده کردن نیازهای بشری از صنعت پزشکی گرفته تا پتروشیمی و ذوب فلزات و صدها صنایع مختلف دیگر و حتی  در تنفس انسان ها و حیوانات و گیاهان و سوخت و احتراق ، یک منبع پایان ناپذیر است .

اکسیژن موجود در اتمسفر زمین به طور پیوسته توسط فرایند فتوسنتز تامین می شود ، فرایندی که طی آن نور خورشید موجب تبدیل آب و کربن دی اکسید به  اکسیژن می شود. اکسیژن را می شود به روش های مختلفی تولید کرد، از جمله از طریق الکترولیز (برقکافت) آب ،که موجب تولید هیدروژن و اکسیژن می گردد.

در صنایع گازی پرستلی اکسیژن مایع  با روش ASU (Air Separation Unit)

که قابل اطمینان ترین روش از نظر کمیت و کیفیت محصول می باشد تولید می شود و اکسیژن مایع با خلوص 99/8 % برای مشتریان گرامی ارسال می گردد.

اکسیژن مایع چیست؟

اکسیژن مایع  (Liquid Oxygen) همان گاز اکسیژن است که به طور طبیعی از هوای اتمسفر گرفته شده است.

در صنایع گازی پرستلی توسط دستگاه های مولد اکسیژن با روش تقطیر جز به جز (Fractional Distillation)  در سرمای فوق سرد (183-) درجه سانتیگراد به مایع تبدیل شده است.

اکسیژن مایع به رنگ آبی روشن و فوق العاده سرد است. اگرچه به تنهایی غیر قابل اشتعال است ولی یک اکسید کننده قوی می باشد. اکسیژن تقریباً با تمامی مواد آلی و فلزات واکنش نشان می دهد ، موادی که در هوای معمولی می سوزند با حضور اکسیژن خالص با شدت بیشتری می سوزند.

یکی دیگر از خصوصیات اکسیژن  پارا مغناطیسی بودن آن است و می شود آن را بین دو قطب قوی آهنربایی نعل اسبی معلق نگه داشت به دلیل ماهیت برودتی و کرایوژنیکی در تماس با مواد آنها را بسیار شکننده می کند .تجهیزات مورد استفاده در خدمات اکسیژن باید الزامات تمیزکردن سختگیرانه ای داشته باشد و ضمناً مواد به کار رفته در آنها بایستی قابلیت دمای اشتعال بالایی داشته باشد و در مقابل اکسیژن غیر واکنشی باشد.

هر انچه که باید بدانید

حال چگونه تولید می شود؟

فرایند تولید اکسیژن مایع پیچیده ولی بسیار علمی و جالب است چون در این صنعت بسیاری از علوم را شامل می شود ، از جمله مکانیک، فیزیک، شیمی و سیالات.

در صنایع گازی پرستلی اکسیژن مایع(LOX) به روش ASU با خلوص 99/9%  (گرید 3) تولید می شود.

فرایند تولید به روش ASU  با یک کمپرسور هوای (bar) 200 شروع می شود که هوای تولیدی توسط درایر حاوی زئولیت خشک و تسویه می شود .هر گونه آلودگی اعم از بخار آب، دی اکسید کربن و هیدروکربن های موجود در هوا پاکسازی می شوند .

سپس هوا با عبور از مبدل های حرارتی مختلف شیر های انبساطی (Expansion Valve) و توربو اکسپندر ها (Turbo Expander)  به سرمای مورد نظر می رسد و تحت فشار و دمای بحرانی (Critical Point) ازحالت گاز به مایع تبدیل می شود .

هوای مایع وارد ستون تقطیر فشار بالا (High Pressure Column) می شود، تا بخش زیادی از نیتروژن از آن جدا شود و به 33 %  اکسیژن برسد.

 هوای مایع غنی از اکسیژن از طریق یک شیر انبساطی به ستون تقطیر فشار پایین (L.P.C)انتقال داده می  شود تا در آنجا عمل تقطیر جزء  به جزء  انجام گیرد و اکسیژن خالص تولید شود.

 در پایان اکسیژن مایع با خلوص 99/9 % (گرید 3 ) در مخازن شارژ می شود و به سفارش مشتری در تانک های پرتابل  یا سمی تریلر پمپ دار از روی سکوی کارخانه صنایع گازی پرستلی بارگیری و به سایت مشتری حمل  می شود.

با این عکس بهتر ببینید و راحت تر متوجه شوید

 چگونه میتوانیم آن را سفارش دهیم؟

اکسیژن مایع در صنایع گازی پرستلی با پیاده سازی ایزو و استانداردهای لازم و با استفاده از دستگاه های پیشرفته، منابع انسانی مجرب و تحصیل کرده و کنترل کیفیت مستمر با خلوص  99/9 % ( گرید 3 ) تولید و در مخازن کرایوژنیک شارژ می شود.

تولید اکسیژن مایع

لطفاً جهت سفارش اکسیژن مایع با خلوص بالا با مشاوران و کارشناسان فروش  صنایع گازی پرستلی در تماس باشید.

صنایع گازی پرستلی تولیدکننده و توزیع کننده دو محصول استراتژیک اکسیژن مایع و نیتروژن مایع در سطح کشور

اطلاعات ایمنی اکسیژن مایع Liquid Oxygen MSDS
(Material Safety Data Sheet)

برگه اطلاعات ایمنی
sds اکسیژن
تولید اکسیژن مایع
تولید اکسیژن مایع
تولید اکسیژن مایع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *